
Test notebooků 2022
Na tomto webu jsme pro vás připravili Test notebooků 2022. Může vám dát dobrou představu při výběru notebooku s možností přenosný počítač i přímo objednat. Následuje samotný Test notebooků 2022.
Na tomto webu jsme pro vás připravili Test notebooků 2022. Může vám dát dobrou představu při výběru notebooku s možností přenosný počítač i přímo objednat. Následuje samotný Test notebooků 2022.
Výběr notebooku je poměrně komplikovaná věc. Laik se obvykle orientuje podle vzhledu, nebo podle ceny, což nemusí být úplně určující parametry. Pokud tedy nechcete být závislí na tom, že vám poradí nějaký kamarád odborník, zde najdete několik tipů, čím byste se měli při výběru notebooku řídit a na co si dát pozor.
Jedna pozitivní věc je, že v dnešní době se celkově úroveň notebooků velmi zlepšila. Když to srovnáme např. se situací před 10 lety, tehdy bylo nutné být mnohem obezřetnější, protože rozdíly ve výkonu i v kvalitě byly mnohem větší, než dnes. I levnější a méně renomovaní výrobci se dnes dostali na úroveň, která je velmi solidní. O výběru notebooku tedy rozhodují menší rozdíly a nuance mezi jednotlivými modely.
Začneme pevným diskem, tedy zařízením na ukládání dat v počítači. Jako první parametr jej uvádíme záměrně, protože v dnešní době patří k těm nejdůležitějším. Mnoho lidí se zde orientuje pouze jeho velikostí, neboli kapacitou. Samozřejmě platí, že čím větší má pevný disk kapacitu, tím lépe - tím více dat se vám do notebooku vejde. Mnohem více pozornosti byste však při výběru notebooku měli věnovat tomu, jaký typ pevného disku se ve vámi vybraném notebooku nachází. V dnešní době se využívají nejčastěji tyto technologie pevných disků:
U operační paměti platí, že čím více, tím lépe. Jsou opět různé technologie operačních pamětí, ale ty už nehrají tak zásadní roli, jako u pevných disků. Při výběru běžného notebooku se tedy řiďte jednoduchým pravidlem, čím více, tím lépe.
Dobré je také vědět, že pevný disk s technologií SSD dokáže z části suplovat operační paměť. Pokud máte tedy ještě nějakou rezervu v rozpočtu a zvažujete, jestli připlatit za více operační paměti, nebo za SSD disk, rozhodně zvolte SSD disk.
Obrazovky notebooků udělaly v poslední obě obrovský pokrok. Stále častěji se objevují dotykové obrazovky, takže řada notebooků se dá ovládat jak z klávesnice, tak dotykově - jako tablet. Někomu to vyhovuje, někomu ne, je to hodně na zvyku.
Ohromný pokrok udělaly obrazovky i v rozlišení a v kvalitě podání barev. Pokud máte zkušenosti se staršími, nebo hodně levnými notebooky, určitě znáte ten případ, že je obraz málo jasný, nebo že nemůžete najít správnou polohu monitoru, abyste obraz viděli dobře. To znamená, že má display špatné pozorovací úhly. Pokud se podíváte na obrazovku trošku ze strany, nebo zespodu, už nevidíte obraz dobře. Změní se vám barvy a obraz je hůře čitelný. V tomto udělaly obrazovky velký pokrok a u moderních notebooků už obvykle vidíte obraz dobře i z různých stran.
Co se týče rozlišení, stále častěji se objevují displaye s vyšší hustotou pixelů. Zjednodušeně řešeno to znamená, že místo jednoho bodu na obrazovce svítí čtyři malé. Na první pohled to zní nelogicky, ale rozdíl v kvalitě obrazu je obrovský. Celý display působí celistvěji a z běžné pracovní vzdálenosti už vůbec nerozeznáte jednotlivé body obrazovky. Vidíte jen krásně celistvou plochu a nebo mnohem ostřejší kontury. Tento typ monitorů se nejčastěji označuje jako Retina, nebo High density.
V dnešní době už se velmi často upouští od CD / DVD mechanik. Zejména notebooky, které jsou menší a jsou tedy více zaměřené na přenášení, tuto mechaniku kvůli rozměrům a hmotnosti už nemají. Pro řadu lidí to může být šok, ale nebojte. Zkuste si zapřemýšlet, kdy jste naposledy do svého notebooku CD zastrčili. Pokrok jde dopředu, hudbu pouštíme nejčastěji z mp3 souborů, nebo ze Spotify. Všechny programy se dnes instalují ze souborů stáhnutelných z internetu, nebo z flash disku. Takže význam CD a DVD opravdu výrazně klesá. A pokud byste přece jen párkrát do roka potřebovali přečíst, nebo vypálit nějaké to DVD, můžete si přikoupit externí mechaniku, kterou zapojíte do USB.
Před nákupem nového notebooku také zvažte, jaké všechny zásuvky potřebujete. Ať na některou nezapomenete, nebo vám zbytečně nepřebývá. Typickým příkladem je zásuvka VGA k připojení monitoru. Tu ještě většinou notebooky mají, ale už je opravdu velmi archaická. Mnohem vhodnější, je připojit si monitor kabelem HDMI, nebo DisplayPort.
Čím dál častěji se můžete setkat s novými zásuvkami, které se označují USB-C. Jde o nástupce klasické zásuvky USB. Opět jde o jasný technologický pokrok. USB-C je mnohem rychlejší na přenos dat, může jít touto zásuvkou rovnou i napájení, apod. Je to tedy rozhodně budoucnost. Je pozor, teprve pomalu se této zásuvce přizpůsobují výrobci příslušenství. Pokud si koupíte počítač, který už bude mít jen USB-C zásuvky, musíte si koupit také nové flash-disky, USB modemy, externí disky, či jiná zařízení, která dnes přes USB připojujete. Mezi USB a USB-C samozřejmě existují i redukce, takže pokud se smíříte s tím, že nevyužijete plné rychlosti USB-C, je to také řešení.
U řady notebooků si můžete všimnout čtečky na otisk prstu. Z našeho pohledu se však jedná spíše o jakousi módní záležitost, aby notebooky vypadaly ve své specifikaci lákavěji. Čtečka většinou funguje docela nespolehlivě a pomalu, takže při běžném používání je rychlejší napsat heslo, než čekat, jestli vás notebook podle otisku pozná, nebo ne. Jedinou výjimkou je v tomto nový MacBook Pro s Touch Barem, který má čtečku otisku prstu integrovanou v zapínacím tlačítku. Tato funguje naprosto bleskově a spolehlivě. Otiskem prstu odemknete počítač po probuzení, nebo otisk prstu můžete využívat i místo hesel.
Další výbava notebooku už je vždy preferencí konkrétního uživatele. Někdo miluje skype a video-hovory, takže ocení kvalitní kameru. Jiný zase vestavěnou kameru v notebooku nikdy nezapne. Z naší zkušenosti můžeme určitě doporučit podsvětlenou klávesnici. To je velmi příjemný doplněk, pokud na notebooku pracujete po večerech. Také je dobré se před koupí notebooku podívat, jak velký a těžký je nejen notebook samotný, ale i napájecí adaptér. Pokud notebook budete často nosit, můžete pak být nemile překvapeni, že notebook je sice lehký, ale adaptér váží tolik, co polovina notebooku.
Připravujeme pro vás i mnoho dalších testů, ať už se jedná o domácí elektroniku, dětské zboží, nebo zahradní techniku. Navštivte i naše další testy: Test notebookov, Test granulí pro psy, Test laptopów 2022, Recenze navigací 2022, Ranking tabletów 2022, Test tabletů, Testy vysavačů 2022, Laptop teszt 2022, Test autosedaček 2025, Test epilátorů, Legjobb Kávéfőző 2025.
Na tomto webu jsme pro vás připravili Test notebooků 2022. Může vám dát dobrou představu o nabídce notebooků a pomoci při výběru toho vhodného notebooku právě pro váš účel.
Právní prohlášení | Podmínky ochrany osobních údajů | Zásady užívání cookies | Provozovatel webu